۰/۵ + ۱۷ راهبرد برای برقراری ارتباط مؤثر

راهبردهای رابطه موفق
راهبردهای رابطه موفق

17+0/5 راهبرد و قانون برای برقراری ارتباط مؤثر

آشنا شدن با آدم‌ها و شکل دادن رابطه با آن‌ها، مثل هر فرایند دیگری، قانون‌ها و راهبردهای خودش را دارد. ممکن است تعدادی از آن‌ها را بدانی، ولی به‌احتمال‌زیاد همه‌ی آن‌ها را نمی‌دانی. این راهبردها و قانون‌ها ساده‌شده‌اند ولی آسان نیستند. به‌مرور که آن‌ها را می‌خوانی و درکشان می‌کنی، به تو کمک می‌کنند به شیوه‌ای بهتر و قدرتمندتر ارتباط برقرار کنی. راستی، یک‌چیز دیگر هم هست، باید آن‌ها را عملی کنی!

1. چنان تصویری از خودت در ذهن مخاطب القاء کن که به تو اعتماد کند، فقط 10 ثانیه فرصت داری!

فقط 10 ثانیه فرصت داری تا خودت را معرفی کنی! قرار نیست در این 10 ثانیه چیزی بگویی یا حرفی بزنی! بدنت خودش حرف می‌زند.

دست دادنت نمایان گر تصویر تو از خودت است. همین‌طور طرز لباس پوشیدنت، هر چیزی از نوک سر تا پنجه‌ی پایت معرف این است که کی هستی و راه و روشت چه هست و چه نیست. تصویری که القاء می‌کنی، تأثیر به سزایی روی اولین برداشت طرف مقابل از تو دارد. اگرچه اولین برداشت همیشه درست نیست، ولی برداشتی است که در ذهن طرف دیگر می‌ماند تا زمانی که تصحیح شود.

 چه تصویری از خودت داری؟ فکر می‌کنی چه تصویری از خودت در ذهن مخاطب القاء می‌کنی؟ آیا آن تصویر برای کسانی که به دنبال ایجاد رابطه با آن‌ها هستی قابل‌قبول است؟

تور آموزشی دایره طلایی

چطور بدون هیچ حرفی جلب توجه کنی ؟!

2. دوستانه رفتار کن؛ بقیه‌ی چیزها خودش درست می‌شود

به من بگو رفتارت چقدر دوستانه است؟ دوست گرفتن چقدر برایت راحت است؟

کسب اعتماد و محبوبیت نتیجه‌ی رفتار دوستانه است. مردم با کسی معامله می‌کنند که از او خوششان بیاید و به او اعتماد کنند.

 به همراه رفتار دوستانه، باید لبخند نیز به لب داشته باشی. آدم‌هایی که لبخند می‌زنند ۱۰۰ برابر جذاب‌تر از آدم‌هایی‌اند که لبخند نمی‌زنند. لبخند زدن نه‌تنها حال و هوای طرف مقابل را عوض می‌کند، بلکه بازتابی است از تو در مورد اینکه کی هستی و چطور فکر می‌کنی. البته منظور لبخند زدن به شیوه‌ی منسوخ‌شده‌ای نیست که دیل کارنگی در 80 سال پیش بیان کرد و هنوز که هنوز است بسیاری از اساتید آن را آموزش می‌دهند! یک روش اثربخش‌تر برای لبخند زدن وجود دارد به اسم لبخند غرق کننده!

جلب توجه

چطور کاری کنی که لبخندت با بقیه فرق کنه ؟!

3. توانایی تو در نگاه کردن به چشمان دیگران حین صحبت کردن با آن‌ها، علامت گویایی از عزت‌نفس است

ارتباط چشمی برقرار کن. این کار نه‌تنها نشان‌دهنده‌ی اطمینان توست، بلکه نشانه‌ی درستی و علامت احترام تو به‌طرف مقابل هم هست. آیا برقراری ارتباط چشمی برای تو آسان است؟ وقتی دیگران در چشم تو نگاه نمی‌کنند، آیا آن را نشانه‌ی ضعف طرف مقابل می‌بینی؟
ارتباط چشمی هم مثل لبخند زدن نباید به شیوه قدیمی انجام بشود، همه‌چیز در طول زمان تغییر می‌کند. پیشنهاد می‌کنم از تکنیک چشم‌های چسبنده و چشم‌های خیلی چسبنده استفاده کن تا به‌راحتی احساسات طرف مقابلت را منفجر کنی

4. نگرش مثبت تو واکنش‌های مثبت و نتایج مثبت به بار می‌آورد

نگرش همه‌چیز است. همه می‌دانند نگرش مثبت چقدر مهم است. اما تعداد خیلی کمی واقعاً می‌فهمند نگرش مثبت چه نقش مهمی در گفتگو کردن تو و درک دیگران از گفته‌های تو بازی می‌کند. بدون داشتن نگرش مثبت، کلماتت، بدبینانه و مغرضانه خواهد بود. بدون نگرش مثبت، رفتارت دوپهلو و نامعقول به نظر خواهد آمد. نگرش مثبت باید همیشه، در پس‌زمینه، به‌عنوان سوختی برای راه انداختن موتور زندگی‌ات بدون دودهای سمی حضورداشته باشد. اگر هر روز صبح کار مثبتی انجام ندهی، فکر می‌کنی صاحب نگرش مثبتی می‌شوی؟

5. هیچ رابطه‌ای بدون مقداری ریسک ایجاد نمی‌شود

جرئت به خرج بده و برای برقراری رابطه ریسک کن. فلسفه‌ی من این است که «بدون ریسک کردن هیچ‌چیز نصیبت نمی‌شود» و این فلسفه در هنگام شکل دادن یک رابطه، بیشتر از همه‌جا عیان می‌شود. تو با آماده بودن، با داشتن اعتمادبه‌نفس و القای این تصویر که خواهان رابطه هستی، درصد خطر را پائین می‌آوری. تا حالا ریسکی کرده‌ای که به دنبالش موفق شده باشی؟ آیا با پایان یافتن موضوع، ماجرا کم‌خطرتر از آغاز کار به نظر نیامده؟ به‌جای اینکه صرفاً بهانه‌ای برای ریسک نکردنت جور کنی، از خودت بپرس چرا از آن طفره می‌روی؟ به قول رندی گیج، در دنیای امروز امنیت در ریسک‌پذیری است

6. نود درصد موفقیت، حاصل حضور به هم رساندن و نشان دادن خود است

این گفته‌ی مشهور وودی آلن است. تقریباً درست گفته است. اما به نظر من قانون این است: «نود درصد موفقیت، حاصل آمادگی حضور به هم رساندن است». آمادگی کلید موفقیت است. از شانس خوب تو، بیشتر آدم‌ها یا اصلاً آماده نیستند، یا آمادگی کمی دارند. هشدار: کسب آمادگی نیاز به تلاش کردن دارد. اگر به دنبال ایجاد ارتباط هستی، داشتن آمادگی بهترین راه نیست. داشتن آمادگی تنها راه است. وقتی در مراسمی حاضر می‌شوی، چقدر آماده‌ای؟ وقتی به مراسمی کاری یا مهمانی می‌روی که در آن می‌توانی رابطه‌های جدید بسازی، چقدر آماده‌ای انجام این کار هستی؟

همه می‌گویند باید در مکان و زمان درست باشی، ولی به نظر من باید آمادگی حضور در مکان و زمان درست را هم داشته باشی. موافقی؟

7. هرچه کمتر روی انگیزه اصلی‌ات برای ملاقات با طرف مقابل تمرکز کنی، احتمال بیشتری دارد که با موفقیت با او رابطه برقرار کنی

اکثر آدم‌هایی که سعی در ایجاد رابطه با کسی دارند، از انجام آن انگیزه یا هدفی دارند. مشکلی نیست. البته به شرطی که در زمان مناسب مطرح شود. به عقیده‌ی من، هرچه دیرتر، بهتر. اول به دنبال دوستی و پذیرش باش، بعد برو سراغ خواسته‌ات. به‌عبارت‌دیگر، صورت‌جلسه‌ات را کنار بگذار و روی ایجاد رابطه تمرکز کن. آیا هدف اصلی‌ات، رابطه‌ای درازمدت است یا منفعت کوتاه‌مدت؟

8. به دیگران و مسائلشان توجه و علاقه‌ی صادقانه نشان بده

به دیگران و مسائلشان توجه و علاقه‌ی صادقانه نشان بده، قبل از اینکه از آن‌ها بخواهی توجه و علاقه‌ای صادقانه به تو و مسائلت نشان دهند. اگر سعی داری با کسی رابطه برقرار کنی، بدیهی است که باید او را بشناسی. منظورم فقط ارزیابی توانایی آن‌ها در برآورده کردن خواسته‌ات نیست؛ بلکه باید با ویژگی‌ها و ایده‌ها و دغدغه‌هایشان هم آشنا شوی. بهترین راه برای شناختن دیگران، پرسیدن سؤال است. آیا از قبل فهرستی از سؤال‌هایی آماده کرده‌ای که با پرسیدن آن‌ها بتوانی شخصی را که با او ملاقات می‌کنی بهتر بشناسی؟
تکنیک گوش دادن

چطور با انتخاب یک موضوع مناسب، هم صحبتمون رو شیفته خودمون کنیم؟

9. هرچه زودتر نقطه مشترکی با طرف مقابلت پیدا کنی، زودتر موانع سد راه برقراری رابطه با او محو می‌شوند

آن نقطه مشترک – آن چیزی که شمارا به هم پیوند می‌دهد چیزی اسرارآمیز نیست؛ پیدا کردنش سخت نیست. فقط کافی است یک زمینه‌ی مشترک پیدا کنی؛ آن‌وقت همیشه موضوعی برای حرف زدن داری. به صمیمی‌ترین دوستان و نزدیک‌ترین رابطه‌هایی که در طول زندگی‌ات برقرار کرده‌ای فکر کن. با اطمینان می‌گویم که شالوده‌ی آن‌ها بر مبنای نقاط مشترکتان بوده است. آیا حاضری وقت لازم را بگذاری تا نقاط مشترک بین خودت و طرفی که می‌خواهی با او ارتباط برقرار کنی، بیابی؟

10. هرچه از نردبان بالاتر بروی، دیگران نسبت به پیشروی تو به‌سوی خودشان محتاط‌تر می‌شوند


همه می‌خواهند با آدم‌های قدرتمند و بانفوذ رابطه برقرار کنند. سؤال مهم‌تر این است: آیا آدم‌های قدرتمند و بانفوذ هم می‌خواهند با تو ارتباط برقرار کنند؟ این امر بستگی به ارزش، کشش و منفعتی دارد که تو برای آن‌ها فراهم می‌آوری. به‌طورکلی، آدم‌های ثروتمند برای گرفتن تصمیم‌های بزرگ عجله‌ای ندارند. تو هم نداشته باش. وقتی آهسته‌تر از حد معمول جلو بروی، اعتماد و اطمینان آن‌ها را جلب می‌کنی. آیا به دنبال برقراری رابطه با آدم‌های بالاتر و بانفوذتر هستی؟ آیا به شیوهای مطلوب به این تمایل تو پاسخ می‌دهند؟

11. تصویری که در ذهن دیگران القا می‌کنی معمولاً تعیین‌کننده‌ی توانایی‌ات در خلق یک رابطه واقعی است

مهم «درجه» نیست؛ مهم «درجه‌یک» بودن است. تصویرت منجر به شهرتت می‌شود. مردم پشت سرت چه می‌گویند؟

چطور هرجایی که میری مثل یک قهرمان بزرگ به نظر برسی ؟!

12. مردم تو را بر اساس تک‌تک اقداماتی که انجام می‌دهی قضاوت می‌کنند

آن‌ها در ذهنشان قول‌هایی را که داده‌ای و نحوه‌ی عمل کردنت به آن‌ها را ثبت می‌کنند. همیشه باید عملکردت بیست باشد. نباید فقط به‌ظاهر درجه‌یک باشی. باید در همه‌ی جنبه‌ها و در همه‌ی کارهایت درجه‌یک باشی. آیا همیشه کاری را که میگویی، انجام می‌دهی؟ آیا مردم تو را درجه‌یک می‌بینند؟

13. نفعی برای آن‌ها داشته باش

برای ساختن رابطه‌ی محکم، باید هر دو طرف برای هم نفعی داشته باشند. عمر رابطه‌های یک‌طرفه کوتاه است. اما رابطه‌هایی که شالوده‌اش بر اساس منفعت هر دو طرف باشند، پایدار می‌مانند. آیا همیشه آن‌قدر که از دیگران توقع سودرسانی و منفعت داری، خودت هم‌ سودی به آن‌ها می‌رسانی؟

14. پیامت را با مهارت‌های عالی ارتباطی منتقل کن

برقراری رابطه یعنی اینکه به شیوهای تأثیر گزار توجه طرف مقابل را به مسئله جلب کنی و این کار مستلزم این است که منظورت را به‌خوبی منتقل کنی. چقدر در تبدیل کردن منظورت به پیامی قانع‌کننده که طرف مقابل را به خود جلب کند مهارت داری؟

15. در تماس بودن دائمی، مهم‌تر و باارزش‌تر از ارتباط آغازین است

من برای اینکه رابطه‌ام با مشتری‌هایم قطع نشود و همیشه با آن‌ها در تماس باشم از مجله‌ی الکترونیکی‌ام استفاده می‌کنم و هر هفته نکته‌ای مفید را برای تمامی آن‌ها می‌فرستم. تو هم باید این کار را بکنی. آیا هر هفته پیام مفیدی برای تک‌تک مشتری‌هایت می‌فرستی؟

16. ازآنجایی‌که نمی‌دانی چه موقع ممکن است فرصت برقراری ارتباط با فرد مهم و بانفوذی نصیبت شود، باید هر روز آماده‌باشی

قضيه فقط داشتن تمرکز صددرصدی روی خواسته‌ات نیست؛ باید به اطرافت هم توجه داشته باشی. آیا هر روز رابطه جدیدی برقرار می‌کنی؟

17. شهرت فعلی‌ات سرنوشت آتی‌ات را مشخص می‌کند

شهرت امروزت هرچه باشد، موفقیت فردای تو را تعیین می‌کند. در ضمن چیزی نیست که یک‌شبه به دست آید. شهرت تو به‌مرور و درگذر زمان ساخته می‌شود. به نظرت شهرت فعلی‌ات خوب است یا بد؟

17/5. خودت باش. حرف دلت را بزن. تظاهر به چیزی غیر از آنچه حقیقتاً هستی نکن

خواهی دید که دیگران هم در جواب همین‌طور رفتار خواهند کرد. در رابطه‌هایت با دیگران چقدر خود واقعی‌ات را نشان می‌دهی؟ با خودت چقدر صادقی؟
دلایل متعددی برای ضرورت اینکه خودت باشی وجود دارد. اول، راحت‌ترین احساسی است که می‌توانی به خودت بدهی. دوم، وقتی خودت باشی، در رفتار و کردات هم پیداست، نشان می‌دهد از اینکه خودت هستی و تظاهر به چیز دیگری نمی‌کنی، راحت هستی و به این کارت ایمان‌داری. سوم، همیشه تکرار شدنی است. به تو اجازه می‌دهد در تمام رابطه‌هایت با تمام افراد موردنظرت، منش همیشگی و یکسانی داشته باشی. آخر از همه اینکه، این شیوه بهترین و شرافتمندانه‌ترین راه عمل است و فضایی برای گفتگوی شفاف و ارتباط صادقانه فراهم می‌آورد.

| به این مقالات هم علاقه خواهید داشت |

کتاب بهزاد حسینی

لطفا تا دیر نشده مغزتان را نجات دهید!

این 5 حشره هر روز مغزمان را کوچک و کوچک تر می کنند!

| بعلاوه 5 تکنیک کاملا کاربردی |

باید اعتراف کنم که این کتاب را در ابتدا برای شما ننوشته بودم! من این کتاب را اول برای خودم نوشته بودم. درواقع تجربه‌ی 11 ساله‌ی من در مسیر موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی مرا به محتوای این کتاب سوق داد. حالا این کتاب پیش روی شماستفقط به یک دلیل: در این لحظه از زمان و مکان، شما با جوهره، انرژی و فرکانس این کتاب هم آهنگ و هم‌راستا شده‌اید. دلیلی غیرازاین وجود ندارد. اگر به قدرت پروردگار و قانونمندی‌های این جهان شگفت‌انگیزش ایمان‌دارید پس این هم‌زمانی را به فال نیک بگیرید. چون هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست. موافقید؟

قیمت: 19,000 تومان

در بحث پیرامون این موضوع شرکت کنید

دیدگاه خود را بگذارید

avatar