کمبود آب بدن – بزرگترین فاجعه تاریخ پزشکی

Risk_of_dehydration
Risk_of_dehydration

کم آبی بدن - بزرگ‌ترین فاجعه در تاریخ پزشکی

پزشکی نوین کجا اشتباه کرد؟
به اعتقاد من، بزرگ‌ترین فاجعه در تاریخ پزشکی این فرض است که خشکی دهان تنها نشانه‌ی نیاز بدن به آب است. اشتباهی که فاجعه‌ی کم‌ آبی بدن را ایجاد کرده است. پزشکی نوین بر اساس این فرض نادرست دچار 4 اشتباه حیرت‌آور دیگری شده که هزینه‌ای سنگین برای جامعه در پی داشته است. بیایید این چهار فرض اشتباه را باهم بررسی کنیم
این مقاله، قسمتی از تحقیقات 22 ساله‌ی دکتر Fereydoon Batmanghelidj می‌باشد.

Fereydoon Batmanghelidj

اشتباه اول (که منجر به فاجعه ی کم آبی بدن شده است)

كل پزشکی نوین بر پایه‌ی این فرض بسیار ناقص استوار است که دهان خشک تنها نشانه‌ی از دست رفتن آب بدن است. این فرض نادرست به مرگ پیش از موعد میلیون‌ها نفر می‌انجامد. آن‌ها به این دلیل رنج می‌برند که نمی‌دانند به‌شدت تشنه‌اند. پزشکی نوین مبتنی بر علم!!!، بر اساس اشتباه ساده‌ی دهان خشک سازمان‌یافته است، اشتباهی که سال‌ها قبل پایه‌گذاری شد.

بیشتر بدانید!

در سال ۱۷۶۴، آلبرشت ون هالر آلمانی (Albrecht von Haller) برای اولین بار ادعا کرد که دهان خشک نشانه‌ی تشنگی است.

در سال ۱۹۹۸، پزشکی انگلیسی به نام والتر بردفورد کنون (Walter Bradford Cannon) از دیدگاه‌های هالر حمایت کرد؛ ازآنجاکه او شخصی بانفوذ بود، دیدگاه‌هایش گسترش یافت و بازتاب آن تا به امروز در ادبیات علمی پذیرفته‌شده، دیده می‌شود؛ اما فرنچمن موريتس شيف (Frenchman Moritz Schiff) در سال ۱۸۶۷ ادعا کرده بود که تشنگی یک حس عمومی است: تشنگی هم مانند گرسنگی حسی موضعی نیست.

خشکی دهان آخرین نشانه کم آبی بدن

 

اکنون ما می‌دانیم که هالر و کنون اشتباه می‌کردند؛ اما ازآنجاکه دیدگاه‌های آنان در شالوده‌ی پزشکی ریشه دواند، همان اشتباه تا به امروز از یک نسل از دانشجویان پزشکی به نسل دیگر منتقل‌شده است. این نقص قدیمی در شناخت علمی تنظیم آب بدن انسان، مسیر پزشکی را تغییر داد.
فرنچمن موريتس شيف، بدن انسان را بهتر می‌شناخت. درواقع، دهان خشک، نشانه‌ای نیست که بتوانیم به آن اعتماد کنیم. بدن انسان از منطقی متفاوت بهره می‌گیرد. برای اینکه جویدن و بلعیدن غذا ممکن شود و برای اینکه این عمل آسان و روان صورت گیرد، بزاق كافی تولید می‌شود، حتی اگر بقیه‌ی بدن دچار کمبود آب باشد. به‌هرحال، آب برای بدن مهم‌تر از این است که کمبود آن فقط از طریق خشکی دهان اعلام شود.
بدن انسان برای نشان دادن اینکه چه موقع دچار کمبود آب است، چندین علامت پیچیده‌ی دیگر هم دارد. بدن بدون عارضه‌ی خشکی دهان نیز ممکن است دچار کم‌آبی شدید باشد. کم‌آبی علائم شدیدی ایجاد می‌کند، حتی تا جایی که باعث بحران‌های مرگبار می‌شود. پزشکی مدرن این علائم را با خشکی‌های درونی موضعی‌اشتباه گرفته و آن‌ها را بیماری‌های متفاوت به شمار آورده است. درنتیجه، داروهای مسموم‌کننده برای درمان بیماری‌ها تجویز می‌شود، نه برای کم‌آبی.
خشکی دهان یکی از آخرین نشانه‌های کم‌آبی بدن است. تا وقتی خشکی دهان نشانه‌ی کمبود آب شود، بسیاری از کارکردهای ظریف بدن تعطیل‌شده و برای نابودی آماده‌شده‌اند. فرایند پیری درست به همین صورت ایجاد می‌شود؛ یعنی بر اثر از دست دادن کارکردهای آنزیمی. بدن کم آب، پیچیدگی و ظرافت خود را از دست می‌دهد. دیابت جوانان نمونه‌ای از این حالت است که در آن یاخته‌های انسولین ساز لوزالمعده، درنتیجه‌ی کم‌آبی مزمن قربانی می‌شوند

اشتباه دوم (که منجر به فاجعه ی کم آبی بدن شده است)

دومین اشتباه بزرگ در علوم پایه‌ی پزشکی، این تفکر است که آب ماده‌ای ساده است که فقط مواد مختلف را حل می‌کند و به گردش درمی‌آورد. آب یک ماده‌ای ساده‌ی بی‌اثر نیست. آب دو ویژگی اصلی در بدن دارد. ویژگی اول آن حفظ حیات است. نقش دیگر آب که مهم‌تر از اولی است، کارکردهای زندگی‌بخش آن است.
پزشکی مدرن فقط ویژگی حفظ حیات را قبول دارد. به همین دلیل است که کم‌آبی ناخواسته‌ی مزمن، سرانجام یک فرایند کشنده تشخیص داده نشده است. شما باید این فرایند را تشخیص دهید و درک کنید تا سلامت و زندگی‌تان را به‌طور طبیعی نجات دهید.

اشتباه سوم (که منجر به فاجعه ی کم آبی بدن شده است)

سومین اشتباه خطرناک در پزشکی این فرض است که بدن انسان می‌تواند در سراسر عمر مقدار آب مصرفی‌اش را به‌طور کارآمد تنظیم کند. همین‌طور که سن ما بالاتر می‌رود، درکمان را از تشنگی از دست می‌دهیم و در نوشیدن آب کافی کوتاهی می‌کنیم تا اینکه یاخته‌های درخت مانند در اندام‌های حیاتی هرس می‌شوند و دیگر نمی‌توانند زندگی را حفظ کنند. ما باید شروع کم‌آبی و نشانه‌های آن را برای پیشگیری از مراحل برگشت‌ناپذیر این فرایند، تشخيص دهیم (در مقاله بعدی این موارد را بررسی می‌کنیم)

خطر کم آبی بدن

اشتباه چهارم (که منجر به فاجعه ی کم آبی بدن شده است)

میخ چهارم در تابوت پزشکی امروز این طرز فکر است که هر مایعی می‌تواند جایگزین نیاز بدن به آب شود. برخی از نوشیدنی‌های فرآوری شده که استفاده‌ای فراگیر دارند، در بدن مانند آب طبیعی عمل نمی‌کنند. اگر پی ببرید که برخی گیاهان به کدام علت طبیعی کافئین یا حتی کوکائین تولید می‌کنند، آن‌وقت مشکل را خواهید شناخت.

این سلسله مقالات درباره‌ی یکی از بزرگ‌ترین کشف‌های بهداشتی در دنیا است، زیرا مصیبتی مهم در تاریخ پزشکی را فاش می‌کند؛ این فرض نادرست را که حالت خشکی دهان تنها نشانه‌ی نیاز بدن به آب است.

به زبان ساده، یافته‌ی علمی جدید این است که کم‌آبی مزمن ناخواسته در بدن انسان می‌تواند خود را با هر تعداد روشی که ما در علم پزشکی بیماری‌ها را اختراع کرده‌ایم، نشان دهد. ما فرصتی برای رشد صنایع داروسازی ایجاد کرده‌ایم و به بهای زندگی و منابع ارزشمند مردم، به نظام داروسازی هستی بخشیده‌ایم. وقتی مردم همواره بیمار باشند، نظام مراقبت از بیمار به حیات خود ادامه می‌دهد و رشد می‌کند. این درست همان مسئله‌ای است که اکنون ادامه دارد.

در کمال تأسف، پیشرفت پزشکی درباره‌ی کم‌آبی به‌عنوان ریشه‌ی بیشتر مشکلات سلامت، از طريق نظام‌های حفظ سلامت تجارت محور در این قرن به اطلاع همه‌ی مردم نمی‌رسد. اگر به اطلاع مردم می‌رسید، نابودی سریع این نظام‌ها را به دنبال می‌آورد.

باوجوداین، هیچ دلیل معقولی وجود ندارد که چرا در جامعه‌ی ما ده‌ها میلیون نفر باید مداوا شوند درحالی‌که تمام آنچه از آن رنج می‌برند، کم‌آبی بدن است.

هدف از بیان این مطالب آن نیست که در کارکنان متعهد نظام مراقبت از بیمار که هر روز دلسوزانه به بیماران خدمت می‌کنند، تأثیر بد بگذاریم. آن‌ها نباید به دلیل اشتباهات بنیادی در پروتکل‌های درمانی استاندارد در پزشکی سرزنش شوند.

جریان اصلی پزشکی و نوچه‌های اعانه جمع کن آن، به‌دلخواه خود پزشکی داروسازی را رها نخواهند کرد. چرا؟ آن‌ها نمی‌خواهند اجازه دهند که راه‌حل‌هایی طبیعی برای مشکلات بهداشتی جامعه، فرصت بازی پیدا کنند و به دست همه‌ی مردم برسند.

اکنون به‌خوبی معلوم است که بدن انسان راه‌های مختلف زیادی برای نشان دادن نیازهای کلی یا موضعی‌اش به آب دارد. فرض براین است که این نشانه‌های کم‌آبی در بدن، شاخصه‌ی این یا آن بیماری‌اند، خط فکری پزشکی، بر اساس این بی‌اطلاعی و با حمایت و پشتیبانی صنایع دارویی، بر عوارض گوناگون کم‌آبی بدن برچسب بیماری زده است. مردم زودباور بر پایه‌ی این فرض نادرست مجبورند با سلامت خود و پولی که به‌سختی به دست می‌آورند، هزینه‌های روزافزون مراقبت بهداشتی را بپردازند.

ما در قرن بیست و یکم هستیم، اما حتی در این مرحله از رشد و پیشرفت هم نشانه‌های بیرونی کم‌آبی موضعی را نشناخته‌ایم؛ در غلبه بر هر نوع نگرانی بهداشتی موفق نبوده‌ایم؛ در عوض، فهرست داروها را روزبه‌روز گسترش داده‌ایم و داروهای بیشتری وارد آن کرده‌ایم. به‌راستی هرج‌ومرج پرهزینه‌ای به نام پزشکی مدرن پدید آورده‌ایم که چشم‌انداز روشنی ندارد. اکنون مسائل مهمی داریم که نیازمند راه‌حل‌های اضطراری‌اند.

همان‌طور که آلبرت اینشتین اظهار داشت: «مسائل مهمی که نتوانسته‌ایم آن‌ها را در همان سطحی از تفکر حل کنیم که در آن خلقشان کرده‌ایم.» روشن است که برای حل مسائل مربوط به بهداشت و سلامتمان به رویکردی نو در خصوص علم پزشکی نیاز داریم

قسمتی از تحقیقات 22 ساله‌ی دکتر Fereydoon Batmanghelidj

  • ادامه دارد ...

| به این مقالات هم علاقه خواهید داشت |

کتاب بهزاد حسینی

لطفا تا دیر نشده مغزتان را نجات دهید!

این 5 حشره هر روز مغزمان را کوچک و کوچک تر می کنند!

| بعلاوه 5 تکنیک کاملا کاربردی |

باید اعتراف کنم که این کتاب را در ابتدا برای شما ننوشته بودم! من این کتاب را اول برای خودم نوشته بودم. درواقع تجربه‌ی 11 ساله‌ی من در مسیر موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی مرا به محتوای این کتاب سوق داد. حالا این کتاب پیش روی شماستفقط به یک دلیل: در این لحظه از زمان و مکان، شما با جوهره، انرژی و فرکانس این کتاب هم آهنگ و هم‌راستا شده‌اید. دلیلی غیرازاین وجود ندارد. اگر به قدرت پروردگار و قانونمندی‌های این جهان شگفت‌انگیزش ایمان‌دارید پس این هم‌زمانی را به فال نیک بگیرید. چون هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست. موافقید؟

قیمت: 19,000 تومان

در بحث پیرامون این موضوع شرکت کنید

دیدگاه خود را بگذارید

avatar