۲-۷ تکنیک شغلت چیه؟

تکنیک شغلت چیه؟

راستی شغلت چیه؟

تکنیک 16 - شغلت چیه؟

مدت زمان : 8 دقیقه

سلام به شما عزیزان و همراهان دوره دایره طلایی.
به تکنیک 16 دوره دایره طلایی خیلی خیلی خوش اومدید.

تکنیک شغلت چیه؟

در قسمت قبلی یاد گرفتیم که چطور به سؤال اهل کجایی؟ طوری پاسخ بدیم که بتونیم یک گفتگوی جذاب رو با طرف مقابلمون شکل بدیم.

در این قسمت تصمیم داریم سراغ دومین سؤال اجتناب‌ناپذیری بریم که در مبحث ارتباطات همیشه حضور داره و اون سؤال اینه:

شغلت چیه؟ چه‌کاره هستی؟!

سومین امر قطعی در دنیا بعد از مرگ و مالیات، اینه که کسی که به‌تازگی با ما آشنا شده از ما می پرسه: ببخشید شما شغلت چیه؟

تقریباً امکان نداره که این سؤال مطرح نشه. در قسمت‌های بعدی باهم صحبت خواهیم کرد که اصلاً آیا طرح این سؤال به‌جا و مناسب هست یا نه؟
اما فعلاً بیاید باهم چند تکنیک دفاعی یاد بگیریم که در مواجهه با سؤال شغلت چیه؟ بتونیم پیروز از میدون بیرون بریم و غافلگیر نشیم!

استراتژی این تکنیک مشابه تکنیک قبلی هست. به‌هیچ‌عنوان با یک کلمه به سؤال شغلت چیه پاسخ ندیم.

مثلاً اگر از ما پرسیده میشه ببخشید شغلت چیه؟ با یک کلمه پاسخ ندیم و نگیم: من کارشناس بیمه/مشاور/معلم/مهندس/ خانه‌دار هستم!

پاسخ‌های یک‌کلمه‌ای مخاطب ما رو مثل یک مرغ سرکنده رها می کنه! بنابراین بیاید رحم داشته باشیم تا طرف مقابلمون احساس ساده‌لوحانه و حماقت بهش دست نده! و مجبور نشه که از ما این سؤال رو بپرسه: ببخشید منظورتون از کارشناس بیمه/مهندس/معلم/مشاور و … چیه؟ . اینجاست که طرف مقابل احساس حماقت میکنه!

واقعیتش اینه که هدف پشت پرده‌ی سؤال شغلت چیه؟ اینه که یک راه ارتباطی برای گفتگو بین ما و طرف مقابلمون شکل بگیره. پاسخ‌های یک‌کلمه‌ای ما به‌راحتی این هدف رو نابود میکنه! و درجا گفتگوی ما رو قطع میکنه!

گاهی اوقات ما شغل یا مهارت خاصی داریم که نیازمند اینه خودمون به‌صورت شفاف در موردشون توضیح بدیم. پس اجازه ندیم آدم‌های ناواردی که هیچ سررشته‌ای در مورد شغل ما ندارن به‌تنهایی کشف کنن که ما چه‌کاره هستیم!

پس شغلمون رو با جزئیات توصیف کنیم. یک داستان کوچولو تعریف کنیم تا هم صحبتمون با کمک اون بفهمه شغل ما چیه؟

مثال شخصی از خودم

اگر از من بپرسید شغلت چیه؟ میتونم خودمو راحت کنم و چند پاسخ یک کلمه ارائه بدم: من مشاورم، من نویسنده هستم، من سخنران هستم. اما ترجیح میدم از یک استراتژی دیگه برای پرزنت شغلم کمک بگیرم و بگم:

من کارخونه دار تولید اطلاعات هستم. مواد خام کارخونم اطلاعات، دانش و تجربه هست و خروجی کارخونم به‌جای محصولات خوراکی محصولات آموزشی هست، مثل کتابم که به‌تازگی چاپ‌شده، همایشی‌هایی که برگزار می‌کنم، و مشاوره خصوصی.

این داستان علاوه بر اینکه تمام پاسخ‌های یک کلمه رو پوشش میده از یک داستان هم تبعیت می کنه.

نکته مهم بعدی اینه که سعی کنیم شغلمون رو متناسب باشخصیت و جایگاه طرف مقابلمون توصیف کنیم تا درک بهتر و احساس نزدیکی بیشتری از شغل ما پیدا کنه.

تکنیک 16: تکنیک شغلت چیه؟
هرگز به سؤال شغلت چیه؟ با یک کلمه پاسخ ندیم.
یاد گرفتیم که سومین امر قطعی در دنیا بعد از مرگ و مالیات، سؤال غیرقابل‌اجتناب شغلت چیه؟ هست. شاید فکر کنیم یک جواب یک کلمه بهترین گزینه برای پاسخ دادن به این سؤال باشه اما این‌طور نیست و چه‌بسا در مخاطب ما احساس حماقت ایجاد کنه.
تنها کاری که باید انجام بدیم شغلمون رو با جزئیات و همراه با یک داستان خوشمزه و جالب توصیف کنیم تا بتونه خیلی راحت شغل ما رو هضم کنه.

بسیار خوب! تا اینجا با دو سؤال اجتناب‌ناپذیر آشنا شدیم و یاد گرفتیم چطور با پاسخ‌های متفاوتمون گفتگوی متفاوتی رو رغم بزنیم.

در قسمت بعدی تصمیم داریم دو غریبه رو نجات بدیم! دو غریبه‌ای که توی مرحله معرفی گیرکردن! یاد می‌گیریم که چطور دو غریبه رو به بهترین شیوه ممکن به هم معرفی کنیم.

 پس تا قسمت بعدی
پرانرژی باشید – بهزاد حسینی

 

چند تکنیک جالب دیگه …

کتاب بهزاد حسینی

لطفا تا دیر نشده مغزتان را نجات دهید!

این 5 حشره هر روز مغزمان را کوچک و کوچک تر می کنند!

| بعلاوه 5 تکنیک کاملا کاربردی |

باید اعتراف کنم که این کتاب را در ابتدا برای شما ننوشته بودم! من این کتاب را اول برای خودم نوشته بودم. درواقع تجربه‌ی 11 ساله‌ی من در مسیر موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی مرا به محتوای این کتاب سوق داد. حالا این کتاب پیش روی شماستفقط به یک دلیل: در این لحظه از زمان و مکان، شما با جوهره، انرژی و فرکانس این کتاب هم آهنگ و هم‌راستا شده‌اید. دلیلی غیرازاین وجود ندارد. اگر به قدرت پروردگار و قانونمندی‌های این جهان شگفت‌انگیزش ایمان‌دارید پس این هم‌زمانی را به فال نیک بگیرید. چون هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست. موافقید؟

در بحث پیرامون این موضوع شرکت کنید

دیدگاه خود را بگذارید

avatar