۲-۶ تکنیک اهل کجایی؟

Slide1

چطور سوال "اهل کجایی؟" رو تبدیل به موضوع جذابی برای گفتگو کنیم؟

تکنیک 15 - سوال اهل کجایی؟

مدت زمان :8 دقیقه

تکنیک جالب اهل کجایی؟

سلام به شما عزیزان و همراهان دوره دایره طلایی. به تکنیک 15 دوره دایره طلایی خیلی خوش اومدید.

طبق قول و قرار قبلی‌مان سوار قطاری شدیم که شهر گپ زدن رو طی کردیم و الآن تصمیم داریم وارد سرزمین گفتگوهای معنادار بشیم.

اگر هنوز به شهر گپ زدن سفر نکردین سه تکنیک قبلی رو حتما ببینین:

تکنیک این چیه؟ | تکنیک اون کیه؟ | تکنیک فاگوش ایستادن!

در این قسمت و قسمت بعدی در مورد دو سؤال چالش‌برانگیز صحبت می‌کنیم و یاد می‌گیریم که چطور می تونیم از این دو سؤال برای شروع یک گفتگوی جذاب کمک بگیریم.

سوال اول: اهل کجایی؟

در این قسمت  تصمیم داریم در مورد سؤال اهل کجایی صحبت کنیم. سؤالی که میتونه کلید ورود به دایره ارتباطات یک فرد باشه.

اکثر آدم‌ها عادت کردن به این سؤال یک سری پاسخ‌های روتین و معمولی یا اصطلاحاً پاسخ‌های برهنه و بی‌پاسخ بدن که در بحث ارتباطات جالب نیست!

فرض کنیم داخل همایشی هستیم و همونطور که میدونید یکی از اهداف اصلی همایش‌ها و مهمانی‌ها شبکه‌سازی، لینک زدن و برقراری ارتباطات جدید هست. بنابراین مسلماً کسی پیدا میشه که از ما بپرسه:

ببخشید شما اهل کجا هستید؟؟؟

اگر خیلی روتین و مختصر به این سؤال کلیدی پاسخ بدید، نباید انتظاری جز یک نگاه سرد و خشک‌وخالی از طرف مقابلمون داشته باشیم. مثلاً بگیم: من تهرانی هستم! یا مثلاً اهل محله‌ی فلان هستم!

بنابراین ممکنه جلوی شکل‌گیری یک ارتباط خوب رو بگیریم.

پس بیاید به خودمون و به بشریت یک لطف بزرگی کنیم! چطوری؟

به‌هیچ‌عنوان در پاسخ سؤال اهل کجایی از یک کلمه استفاده نکنیم! تنها چیزی که بهش نیاز داریم یکی دو تا جمله اضافی در مورد شهرمونه، یکی دوتا مشخصه جالب در مورد شهرمون، اطلاعات جغرافیایی و باستانی خاص یاد بگیریم که باعث بشه طرف مقابلمون گفتگو رو ادامه بده.

بخش دوم – تکنیک 14: تکنیک تکنیک فالگوش ایستادن:
هدف این تکنیک اینه یاد بگیریم به سؤال اهل کجایی هرگز، هرگز و هرگز با یک کلمه پاسخ ندیم.
یعنی هر زمان کسی این سؤال اجتناب‌ناپذیر رو از ما پرسید که: ببخشید شما اهل کجایی؟ حق نداریم با یک کلمه قدرت تخیل طرف مقابلمون رو زیر سؤال ببریم!
تنها کاری که باید انجام بدیم اینه که یکی دو تا جمله اضافی هم چاشنی جوابمون کنیم، با این کار باعث میشیم طرف مقابل گفتگوش قطع نشه و در مورد صحبت‌های ما یکی دو کلمه حرف بزنه و اظهارنظری کنه.
حالا که ترغیب شد و اظهارنظری کرد، ناخودآگاه احساس می‌کند چقدر ما میتونیم هم‌صحبت خوبی واسش باشیم، احساس مثبتی به دست میاره و همین احساس مثبت باعث میشه طرف مقابل ترغیب بشه گفتگویی ادامه‌دار با ما شکل بده.

به همین راحتی سؤال اهل کجایی از یک پاسخ یک‌کلمه‌ای تبدیل به یک گفتگوی جذاب و ادامه‌دار میشه.

نکته مهم:

ماهیگیران برای همه‌ی ماهی‌ها از یک طعمه‌ی یکسان استفاده نمی‌کنند.

ماهیگیران بسته به اینکه می‌خواهند کوسه شکار کنند یا یک ماهی کوچیک، از طعمه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. ما هم باید حواسمون باشه با هرکسی متناسب باشخصیتش، متناسب با شغل یا اطلاعات عمومیش به سؤال اهل کجایی پاسخ‌های متفاوتی بدیم.

** مثلاً اگر طرف مقابلمون توی موزه کار می کنه، سعی کنیم یکی از خصوصیات هنری یا تاریخی شهرمون رو در جواب سؤال اهل کجایی ذکر کنیم.

** یا مثلاً اگر در یک مهمانی دوستانه حضور داشتیم، در مقابل سؤال اهل کجایی در مورد ویژگی‌های اجتماعی شهرمون صحبت کنیم.

** اگر در یک جمع سیاسی حاضر هستیم در برابر سؤال اهل کجایی یک ویژگی یا مشخصه سیاسی از شهرمون رو چاشنی جواب یک‌کلمه‌ای خودمون کنیم.

.

چجوری برای سوال اهل کجایی این طعمه‌های کوچولو رو پیدا کنیم؟

خیلی ساده هست. با یک سرچ ساده در اینترنت، مشورت با بزرگ‌ترها میتونیم اطلاعات جالبی در مورد ویژگی‌های سیاسی، جغرافیایی، تاریخی شهرمون رو گردآوری کنیم، یا حتی یکی دوتا خصیصه شاخص مردم شهرمون رو بدونیم و از این طعمه‌های کوچیک و متنوع در شرایط مختلف متناسب باشخصیت‌های متفاوت استفاده کنیم تا سؤال اهل کجایی رو تبدیل به یک موضوع جذاب برای گفتگو کنیم.

بنابراین میتونیم با تکنیک اهل کجایی دایره ارتباطات خودمون رو طلایی کنیم.

 

در قسمت بعدی سراغ دومین سؤال بریم که معمولاً شروع خیلی از گفتگوهاست اما بسیاری از افراد به دلیل پاسخ برهنه‌ای که به این سؤال میدن پایان تلخی بر گفتگو میشه.

پرانرژی باشید – بهزاد حسینی

چند تکنیک جالب دیگه …

کتاب بهزاد حسینی

لطفا تا دیر نشده مغزتان را نجات دهید!

این 5 حشره هر روز مغزمان را کوچک و کوچک تر می کنند!

| بعلاوه 5 تکنیک کاملا کاربردی |

باید اعتراف کنم که این کتاب را در ابتدا برای شما ننوشته بودم! من این کتاب را اول برای خودم نوشته بودم. درواقع تجربه‌ی 11 ساله‌ی من در مسیر موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی مرا به محتوای این کتاب سوق داد. حالا این کتاب پیش روی شماستفقط به یک دلیل: در این لحظه از زمان و مکان، شما با جوهره، انرژی و فرکانس این کتاب هم آهنگ و هم‌راستا شده‌اید. دلیلی غیرازاین وجود ندارد. اگر به قدرت پروردگار و قانونمندی‌های این جهان شگفت‌انگیزش ایمان‌دارید پس این هم‌زمانی را به فال نیک بگیرید. چون هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست. موافقید؟

در بحث پیرامون این موضوع شرکت کنید

دیدگاه خود را بگذارید

avatar